If you fail to plan, you are planning to fail!
Az idézet talán ismerős, de hogy mennyire igaz is, azt a vállalatok általában saját tapasztalatból tanulják meg. Cégkultúrától, vezetéstől függ, mekkora súllyal esik a latba a jövőkép megálmodás, tervezés majd a 5-10-20 éves tervek lebontása éves ill. napi szintű operatív kihívásokká. Mint ahogy az is, hogy “csak” leant akarunk bevezetni, vagy a vállalatunkat folyamatosan fejlesztve, mind magasabb szinten kielégíteni a a vevők és az egyéb érdekelt felek igényeit.
Professzor Nomura nevéhez fűződik a találkozó nyitásaként ismertetett “Company Road Map” megközelítés, mely tulajdonképpen egy hosszútávú Kaizen vízió, a QCD elvek mentén kitűzütt célállapotok és fejlesztési célok éves szintre / fejlesztési szakaszokra lebontott megjelenítésével. A Road map a felsővezetés által, a középvezetők bevonásával készül el min. 6-8 éves időszakra és megelőzi egy alapos helyzetfemérés, hogy pontosan megismerjük a jelen állapot nehézségeit, kihívásait, erősségeit és lehetőségeit is. (Swot analízis, 7satisfaction vizsgálat). Jelen teljesítményünk ismeretében már reálisabban határozhatjuk meg az ideális állapotot és a kettő közötti “gap” pontos ismerete (mérőszámai) segít a megfelelő időtengelyre helyezni a célállapotokat. A (jó)Road map elkészítéséhez a lean szemlélet szerinti gondolkodás és megértés elengedhetetlen – itt nem a lean bevezetése a cél, hanem a lean elvek és eszközök alkalmazása és használata által a vállalati szinten meghatározott üzleti célok mentén a megálmodott termelési rendszer megvalósítása. A fő elvek a Toyota óta nem változtak – Cost -Quality -Delivery – a számokat a fejlettségi szinttől függően az adott szervezet kell mellétegye.
A Road map sikeres alkalmazására számos példát láttunk Japánban – bár alapavetően a vezetés készíti el, a vállalat minden szintjén kommunikálásra kerül és transzparensen megjelenik a mindennapokban. Vizuális, könnyen értelmezhető és irányt mutat. Ha az irány adott és ismert, az akarat azonos, az eredmény is gyorsabban jön és a siker újabb lendületet ad. Az elköteleződés kiépítése és az első lépések természetesen mindenhol sok energiát és kitartást irigyelnek, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy néhány éven belül meghozzák az eredményt. (nem néhány hét vagy néhány hónap – a hosszútávú stratágia megvalósításához következetesség és kitartás kell.)
Bár idehaza is több nagyvállalat tervez akár 10-20 éves távra is, jellemzően a vállalatvezetők 1-2 évet látnak (mernek látni?). Szeretnénk, ha ez a megközelítés változna és azt gondoljuk, ha a vezetés tudatosan dolgozik rajta, és a folyamatos fejlesztés gondolatiságát követi, a megálmodott, majd konkrét számokba és cselekvési tervekbe fordított jövő elérhető és megvalósítható lesz. A változást nehezítő akadályokról, a vállalati és nemzeti kultúrák különbözőségeiről hosszasan beszélgettünk – egyben egyetértettünk: rajtunk nem fog múlni a hosszútávú tervezés népszerűsítése – a Road Map pedig kíváló eszköznek tűnik:-)
Köszönjük, hogy jöttetek – áprilisban is várunk minden érdeklődőt!
Edit & BLC Team